"Daj sobie szanse, Tobie też się uda" |
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Gorlicach w II połowie 2008 roku realizował Projekt: "Daj sobie szanse, Tobie też się uda" w ramach którego Krakowskie Centrum Dialogu Społecznego w okresie październik - listopad 2008 roku przygotowało i przeprowadziło w Gorlicach 3 moduły szkoleniowo-doradcze.
Projekt MOS realizowany był ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Poddziałania 7.1.1. Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez ośrodki pomocy społecznej Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.
Uczestnikami Projektu było 10 kobiet w wieku 27 - 47 lat, z wykształceniem zawodowym (8) i średnim (2), których sytuację rodzinną można określić jako trudną, o długim stażu jako bezrobotne / poszukujące pracy, bez prawa do zasiłku, ale wykazujące chęć podjęcia pracy.
Idea, która przeświecała twórcom Projektu "Daj sobie szanse, Tobie też się uda" oraz sposób jego realizacji ze względu na spodziewane efekty bardzo nam się podobały, gdyż "zmuszały" one uczestniczki do dużej aktywności zawodowej i społecznej. Udział beneficjentek ostatecznych w Projekcie polegał bowiem na uczestnictwie w szkoleniach zawodowych, indywidualnych sesjach psychologicznych, a także w grupowych warsztatach interpersonalnych.
Trenerzy Krakowskiego Centrum Dialogu Społecznego przeprowadzili z każdą z uczestniczek po dwie 2-godzinne sesje indywidualne w zakresie poradnictwa psychologicznego (13-14 i 30-31 października) oraz poradnictwa zawodowego (23-24 października, 5-6 listopada) oraz 30-godzinny trening umiejętności społecznych (16-17 i 28-29 października).
Indywidualne sesje miały za zadanie pokazać uczestniczkom drzemiące w nich możliwości oraz uruchomić zmiany w obrębie myślenia i działania, tak aby w przyszłości miały mniej wątpliwości przy rozwiązywaniu własnych problemów, m.in. wybór ścieżki rozwoju zawodowego w oparciu o własne predyspozycje, umiejętności i posiadane talenty czy zainteresowania.
Natomiast podczas treningu umiejętności społecznych uczestniczki poświęciły czas na poznanie następujących zagadnień: komunikacja społeczna, poznawanie siebie, autoprezentacja, stres i sposoby radzenia sobie z nim, sytuacje konfliktowe, asertywność i skuteczne działanie oraz ćwiczyły własne umiejętności w tym zakresie (gry, ćwiczenia, testy, ocena własnych zachowań).
Przeprowadzone przez nas moduły uzyskały od uczestniczek bardzo pozytywne oceny zarówno jeżeli chodzi o ich program, sposób prowadzenia, jak i przydatność w życiu zawodowym i osobistym.
Wszystkim Paniom uczestniczącym w Projekcie dziękujemy za aktywny udział w zajęciach i życzymy samych sukcesów w poszukiwaniu pracy oraz w życiu rodzinnym.
Referencje: